Zinātniskā ekspedīcijā – POĻU KULTŪRAS PĒDĀS – 12. klasei uz Latgali

Vienu mēnesī atpakaļ no 26.04 līdz 27.04 notika zinātniskā ekspedīcijā uz Latgali programmas “Absolventu klases ekspedīcija poļu kultūras pēdās uz Seno Poļu Livoniju” ietvaros, kas bija paredzēta 12.klase skolniekiem. Šajā ekspedīcijā bija iespējama pateicoties poļu vēstniecībai Rīgā un poļu Ārlietu ministrijas finansiālam atbalstam.

Mūsu ekspedīcija turpinājās divas dienas un tās laikā kopā nobraucām apmēram 500 kilometrus, meklējot vietas saistītas ar poļu kultūru un vēsturi. Tā nebija vienkārši ekskursija, bet skolniekiem, sadalītiem darba grupās, vajadzēja prezentēt savus referātus veltītus personāžiem un vietām –  nozīmīgām ne tikai poļu tradīcijai, bet tāpat arī  Latvijas un Eiropas vēsturei.

Pašā sākumā mūsu maršruta pirmā pieturvieta bija Salaspils, kur apmeklējām pazīstamu 17. gs. poļu-zviedru kaujas piemiņas vietu.  Par šo vienu no lielākajām militārām uzvarām senās Žečpospolitas vēsturē ļoti interesanti stāstīji Gabriela Dzene un Daniela Radecka,  uzsverot poļu-kurlandiešu veiksmīgo sadarbību.

Foto 3

Image 3 of 27

Uzreiz dažādi jaunieši izmantoja iespēju pašūpoties…. Nākamā, šoreiz daudz ilgākā pieturvieta bija Emīlijas Plāteres dzimtās muižas vieta Līksnā. Mūs tur sagaidīja ar viesmīlīgu uzņemšanu no vietējās pašvaldības iestādēm un vietējās bibliotēkas vadības puses. Mūsu gide Plāteru muižas teritorijā bija ciema pārvaldniece, kura izrādīja simbolisku pieminekli Novembra sacelšanās varonei, pirmās Polijas armijas virsniecei, kā arī izrādīja muižas teritorijas mājas un parka drupas, kur viņa pavadīja savu bērnību.